#po pierwsze farmaceuta

27/06/2019Wróc do listy

Planujesz wypoczynek, lecz nie wiesz jakie leki ze sobą zabrać? Poproś o pomoc farmaceutę!

O tym, jak ważna na wakacjach jest dobrze spakowana apteczka najlepiej wie ten, kto zamiast cieszyć się słońcem i wypoczywać szukał najbliższej apteki lub przychodni z powodu drobnej dolegliwości. A przecież możesz zawczasu przygotować apteczkę z pomocą farmaceuty. To specjalista, który wie jakie leki i opatrunki warto mieć przy sobie w nagłych sytuacjach i z chęcią pomoże w skompletowaniu zestawu dopasowanego do twoich potrzeb i wymagań.

Co więc spakować, aby nic nas nie zaskoczyło? Asortyment aptek jest tak szeroki, że nie sposób omówić wszystkich dostępnych preparatów w tym opracowaniu. Wybór idealnego leku z każdej z tych grup przedyskutuj w aptece z farmaceutą. On na pewno dołoży wszelkich starań, aby wybrać dla Ciebie i Twojej rodziny preparat przede wszystkim bezpieczny i skuteczny, weźmie pod uwagę przeciwwskazania i choroby przewlekłe a także wygodę stosowania. Poniżej znajduje się lista najważniejszych preparatów, które warto mieć pod ręką.

1. Środki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe. Dla dzieci w zawiesinie lub czopkach, dla dorosłych i starszych dzieci w tabletkach/kapsułkach lub granulacie niewymagającym popijania. Szczególnie ta ostatnia forma może okazać się przydatna w podróży.
2. Preparat na chorobę lokomocyjną. Do wyboru są właściwie dwa rodzaje środków. Pierwszy to lek w postaci tabletek, skuteczny, ale niestety może wywoływać senność i jego stosowanie jest ograniczone wiekiem (od 6 lat). Drugi to preparaty z wyciągiem z kłącza imbiru w różnych postaciach – zarówno płynnych jak i stałych. Ponadto, dostępne są opaski akupunkturowe, które zakłada się na nadgarstki.
3. Środki przeciwbiegunkowe. Do wyboru są klasyczne tabletki i kapsułki czy saszetki do rozpuszczenia. Dostępne są też gotowe do użycia saszetki, których zawartość nie wymaga rozpuszczania w wodzie oraz tabletki rozpuszczalne w ustach, bez popijania. Idealne w podróży.
4. Elektrolity. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ogromnie ważne, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, które odwadniają się najszybciej. Najszybciej odwadniamy się podczas biegunki i wymiotów, ponadto latem tracimy wodę wraz z potem. Wypijanie odpowiednio dużej ilości płynów (co najmniej 2l dziennie) jest ogromnie ważne, jednak sama woda nie nawadnia tak skutecznie jak roztwory elektrolitów o odpowiednim stężeniu. Wybierając elektrolity, zdecyduj się na produkt dobrej jakości, który po rozpuszczeniu w przepisanej ilości wody (najczęściej w 200ml) będzie miał zalecane przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) stężenie glukozy, sodu i elektrolitów. Do wyboru masz gotowe roztwory w butelkach i saszetki z proszkiem do samodzielnego rozpuszczenia w różnych wariantach smakowych.
5. Probiotyk. Probiotyki, najlepiej zawierające drożdże Sacharomyces boulardi, warto zacząć zażywać już na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować przez cały pobyt, szczególnie jeśli wybierasz się do ciepłych krajów. Takie postępowanie może stanowić skuteczną profilaktykę tzw. „biegunki podróżnych”. Do wyboru są produkty w postaci kapsułek, proszku do sporządzania zawiesiny i kropli.
6. Furagina na zapalenie pęcherza. To jest obowiązkowa pozycja w wakacyjnej apteczce dla pań, szczególnie tych, które miewają od czasu do czasu zapalenie pęcherza. Ponieważ wakacyjne, ciepłe miesiące sprzyjają spotkaniom przy lampce wina, pamiętaj, że furaginy nie można łączyć z alkoholem.
7. Lek na infekcje intymne. Kąpiele na basenie i korzystanie z publicznych toalet niestety sprzyjają tego typu infekcjom. Warto mieć ze sobą krem lub globulki na infekcje intymne, aby zadziałać, jak tylko pojawią się pierwsze objawy.
8. Lek przeciwalergiczny. Najlepiej wybierz lek nowszej generacji, bezpieczny dla kierowców, który nie będzie powodował senności. W wyborze takiego preparatu pomoże ci oczywiście farmaceuta. W przypadku leków łagodzących objawy alergii dostępne są różne postaci – krople dla dzieci, syropy, klasyczne tabletki i tabletki rozpuszczalne w ustach.
9. Środki opatrunkowe. To punkt szczególnie ważny, jeśli planujesz spędzić wakacje aktywnie lub gdy wybierasz się na wakacje z dziećmi. Wtedy warto zaopatrzyć się w różne rodzaje plastrów, na wszelkie ewentualności.

  • Środek do odkażania ran (w postaci aerozolu lub jednorazowych gazików nasączonych izopropanolem)

  • Plastry: klasyczne plastry z opatrunkiem, plastry żelowe na pęcherze (absolutny must have na dłuższe piesze wędrówki lub spacer w nowych butach), plastry hydrożelowe na oparzenia (utrzymują odpowiednie nawilżenie rany i przyspieszają gojenie), plastry do zamykania ran typu „steri-strip” na niewielkie rany cięte, zamiast szwu

  • Bandaż – zwykły z gazy, tzw. dziany lub elastyczny. Razem z bandażem warto zakupić kilka kompresów. Zapytaj farmaceutę o samoprzylepne bandaże, które nie wymagają wiązania ani zapinania zapinką. Niektóre z nich można urwać nie używając nożyczek. W podróży nie zawsze mamy przy sobie nożyczki, a przecież trzeba ułatwiać sobie życie ;-)

  • Plaster w sprayu – na drobne skaleczenia i otarcia, idealny na ruchome partie ciała (łokcie, kolana, palce)

10. Repelenty, czyli wszystkie produkty, które mają za zadanie uchronić cię przed ukąszeniami owadów. Różnią się składem i przez to nie każdy można stosować u dzieci. Farmaceuta pomoże dobrać środek skuteczny i dostosowany do wieku.
11. Środki łagodzące po ukąszeniach owadów. Do wyboru są żele z substancją przeciwalergiczną, żele chłodzące czy zawierające wyciągi roślinne.
12. Sprzęt do usuwania kleszczy (np. kleszczołapki lub lasso). Razem ze środkiem odkażającym są wystarczające, aby skutecznie się go pozbyć. Jeśli nie wiesz jak go prawidłowo użyć, zapytaj farmaceutę.
13. Żel na obrzęki i stłuczenia. To pozycja ważna przede wszystkim dla wypoczywających aktywnie, chociaż nogę można skręcić również spacerując przy hotelowym basenie ;-)
14. Sól fizjologiczna. Te niepozorne ampułki mogą okazać się wybawieniem, kiedy np. zatrzesz oko lub wpadnie do niego owad, itp. Można nią zakropić oczy, nos, zwilżyć opatrunek, aby go bezboleśnie usunąć czy zrobić inhalację.
15. Kosmetyki z filtrem ochronnym. Stosując skuteczne kremy z filtrem przeciwsłonecznym zapewniające ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB chronisz siebie i swoją rodzinę przed nowotworami skóry. Te kosmetyki są wyjątkiem, jeśli chodzi o przeglądanie domowych zapasów i niestety te które posiadasz z zeszłego roku mogą okazać się bezużyteczne. Pamiętaj, że filtry chemiczne z poprzedniego sezonu, które były narażone na wysoką temperaturę i słońce (a jeśli zabierałeś je ze sobą na plażę, to były) tracą swoje właściwości. Przed kolejnym sezonem urlopowym zaopatrz się w nowe filtry. Jedynie kosmetyki z filtrami mineralnymi można wykorzystać w kolejnym sezonie.
16. Urządzenia medyczne, takie jak termometr czy inhalator. To pozycje szczególnie ważne na wakacjach z dziećmi. O ile każdy termometr jest niewielki i nie zajmie wiele miejsca w bagażu, o tyle inhalatory bywają na prawdę solidnych rozmiarów. Jeżeli często podróżujesz i Ty albo Twoje dziecko wymagacie regularnego stosowania nebulizatora, warto rozważyć zakup inhalatora siateczkowego typu MESH, który jest niewielkich rozmiarów (mieści się w dłoni), jest cichy (praktycznie nie słychać, jak pracuje), bezprzewodowy (na baterie) lub można go podłączyć za pomocą kabla USB do zasilania w samochodzie.

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury. Wiąże się to z większym ryzykiem ukąszeń, użądleń i silnych reakcji alergicznych. Uczulać mogą również nowe, egzotyczne potrawy. Jeśli wiesz, że jesteś alergikiem lub że jesteś uczulony, na przykład na jad pszczół, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat gotowej ampułkostrzykawki z adrenaliną, którą będziesz mieć przy sobie, aby w razie ciężkiej reakcji alergicznej natychmiast podać lek. Przekaż te informacje osobom, które będą z tobą podróżować, żeby nie bały się podać zastrzyku i wiedziały co robić. Wszelkich informacji na temat właściwego przechowywania takiej ampułkostrzykawki i sposobu jej podania udzieli farmaceuta.

Z tak przygotowaną apteczką możesz ruszać w drogę. Udanego wypoczynku!

P.S. 1. Aby ograniczyć objętość apteczki, w miarę możliwości spakuj leki na blistrach i przypnij do nich ulotkę. Nie kupuj dużej buteleczki tabletek przeciwbólowych tylko dlatego, że są akurat w promocji, bo i tak ich nie zużyjesz na wyjeździe, a zajmą więcej miejsca.
P.S. 2. Nie zostawiaj apteczki w samochodzie i nie zabieraj jej na plażę! Chyba, że zawiera tylko środki opatrunkowe. Leki powinny być odpowiednio przechowywane. Aby zachowały swoje właściwości w okresie ważności, większość leków przechowuje się w temperaturze poniżej 25°C, a jak wiesz, w rozgrzanym samochodzie może być o wiele cieplej. Leki niewłaściwie przechowywane mogą być niebezpieczne dla zdrowia!

mgr farm. Magdalena Niedbała

Autorka: mgr farm. Magdalena Niedbała