#po pierwsze farmaceuta

30/05/2019Wróc do listy

Chcesz rzucić palenie? Zapytaj farmaceutę, jak to zrobić!

31 maja obchodzimy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień bez Tytoniu. To czas, w którym wszyscy powinniśmy mówić o szkodliwości tego nałogu. Palenie papierosów przyspiesza rozwój miażdżycy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, czy udaru mózgu. To jednak nie wszystko. Palenie przyspiesza też rozrost nowotworów oraz negatywnie wpływa na rozwój dzieci. Mimo iż z każdym rokiem coraz rzadziej sięgamy po papierosy, problem uzależnienia od tytoniu jest nadal widoczny – szacuje się, że w Polsce pali około 9 mln osób, a około połowa nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą pierwsze próby palenia. W jaki sposób należy skutecznie walczyć z tym nałogiem? Od czego zacząć?

Wszystko zaczyna się w głowie. Ważne jest nasze nastawienie i przekonanie, że palenie po prostu szkodzi naszemu zdrowiu. Dlatego warto przypominać, że papierosy należą do najsilniej uzależniających z dostępnych nam używek. Poprzez zaangażowanie w kampanie promujące zdrowy styl życia oraz regulacje prawne, takie jak ta dotycząca zakazu palenia w miejscach publicznych, należy dążyć do zmniejszenia liczby osób cierpiących na choroby wywołane przez ten groźny nałóg (m.in. nowotwór płuc, zawały serca itp.).

Chcesz walczyć z nałogiem? Zacznij od siebie!

Jeżeli naprawdę chcesz z tym skończyć nie szukaj wymówek i zacznij od siebie - możesz to zrobić tu i teraz! Gdy wyciągasz rękę po kolejnego papierosa, pomyśl też o swoich bliskich. Czy wiesz, że ich też trujesz? Tak, trujesz! Bierne palenie, bo tak nazywamy przebywanie w kontakcie z dymem tytoniowym, jest równie szkodliwe, jak palenie czynne. Wpływa negatywnie na rozwój dzieci w każdym wieku, nawet tych nienarodzonych, które dopiero oczekują przyjścia na świat. Co zrobić jednak w sytuacji, w której mimo usilnych prób rzucania nałogu, dalej nie możesz oprzeć się pokusie zapalenia kolejnego papierosa? Odpowiedź jest prosta: poproś o pomoc farmaceutę.

Po pierwsze farmaceuta!

Być może niewielu pacjentów zadaje sobie sprawę z tego, że aptekarze dysponują wieloma lekami, dzięki którym pozbędziemy się nałogu. Są przy tym w stanie ocenić, czy dany preparat będzie dla nas bezpieczny, czy są może jednak przeciwwskazania do jego stosowania, w końcu czy jest ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy już stosowanymi przez pacjenta lekami. Podczas wizyty w aptece poproś swojego farmaceutę o rozpisanie planu rzucania palenia. Liczba papierosów wypalanych oraz dawka leku powinny być dobrane tak, aby nie doszło do przedawkowania. Palisz już dłuższy czas? Obserwujesz u siebie problemy zdrowotne, takie jak przewlekły suchy kaszel, suchość czy podrażnienie oczu? Zgłoś to farmaceucie. On wie, jak ci pomóc. Pamiętaj, że może on zarekomendować również konsultację lekarską, która może zakończyć się przepisaniem mocniejszych leków.

Organizmy palaczy lub osób rzucających palenie mogą być podatne na zmiany stężenia niektórych substancji w organizmie, co w konsekwencji może prowadzić do ich mocniejszego lub słabszego działania. W takim przypadku może dojść do wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego warto porozmawiać z farmaceutą o tym, jak możemy zminimalizować niekorzystne skutki palenia tytoniu, m.in. poprzez zdrową dietę oraz odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. Profilaktyka zdrowotna nie ma bowiem przed nim tajemnic.

Jak widzisz, warto zwrócić się o pomoc do farmaceuty i korzystać z jego wiedzy. W wielu przypadkach to właśnie apteka jest miejscem, gdzie najszybciej uzyskasz profesjonalną poradę zdrowotną - bez kolejki i bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę!

Zdjecie2

Autor: Przemysław Szybkowski, farmaceuta